Haber

MHP’li İzzet Ulvi Yönter: Anayasa Mahkemesi’ni ya kapatacağız ya da yeniden yapılandıracağız

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmedi. Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan Yargıtay, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacak.

TV100’ün canlı yayınında krizi değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Anayasa Mahkemesi’ni suçladı. “Bu krizin sebebi Anayasa Mahkemesi’dir. Anayasa Mahkemesi yetkisini aşmıştır. Hukuki ve anayasal desteklerden tamamen kopmuş, mecburi hak ihlali kararı vermiştir” diyen Yönter, şunları kaydetti:

“Terörist Selahattin Demirtaş ise hak ihlali kararı veriliyor. Figen Yüksekdağ ise hak ihlali kararı veriliyor. Bu ne zaman bitecek? Uğur Dündar ise Fazilet Gül ise hak ihlali kararı var. Türkiye’ye karşı olan, Anayasa Mahkemesi’ne gittiğinde bir anda hak ihlaliyle karşılaşıyor. “Milletin ve şehitlerin hakları için ne yapacağız? Kafalarını dağda, taşta ezdiğimiz teröristler Anayasa Mahkemesi’ne giriyor. Anayasa Mahkemesi onlara can simidi atıyor. Bu olacak mı?”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eski açıklamasını hatırlatan Yönter, “Sayın Genel Başkanımız zaten şu cümleyi vermişti: Ya kapatacağız ya da yeniden yapılandıracağız. Dünya sadece Anayasa Mahkemesi’nden ibaret değil.”

Anayasa Mahkemesi’nin anayasayı ihlal ettiğini savunan Yönter, “Anayasa Mahkemesi geleneği 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıktı. Döneme göre bunun pek çok gerekli nedeni vardı. Ancak Anayasa Mahkemesi bir kez Anayasa’nın 14. maddesini etkisiz hale getirdi. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de Türkiye üzerinde bir vesayet merkezi olduğunu gösterdi. Adli faaliyetlerde bulundu. Bu yargı aktivizmi çok tehlikelidir. Anayasa Mahkemesi’nin doğru karar vermediğine inanıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

haberpertek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu